Pradžia
lt
en

Nedeginkite sausos žolės ir kitų augalininkystės atliekų!

Nedeginkite sausos žolės ir kitų augalininkystės atliekų!

NEDEGINKITE SAUSOS ŽOLĖS IR KITŲ AUGALININKYSTĖS ATLIEKŲ!

Kazlų Rūdos savivaldybės teritorijoje 2023 m. iš viso kilo 45 gaisrai (2022 m. – 46), iš jų 12 kilo atvirose teritorijose (2022 m. – 13). Pagrindinė atvirose teritorijose kilusių gaisrų priežastis – neatsargus žmonių elgesys ir tyčinė jų veikla (padegimai).

Nors nuolat primenama ir aiškinama, kad negalima deginti nei sausos žolės bei augalinės kilmės sodo ir daržo atliekų, tačiau vis atsiranda žmonių, kurie aplinkos tvarkymui į pagalbą pasitelkia ugnį. Nuo degančios žolės ugnis gali persimesti į miškus ir į gyventojų sodybas, o kartais tokiuose gaisruose žūsta žmonės.

Primename, kad žemės savininkai, naudotojai ir valdytojai, kurių žemėje nesilaikoma aplinkos apsaugos reikalavimų, taip pat kiti asmenys, nesilaikantys šių reikalavimų, baudžiami Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso nustatyta tvarka ir įstatymų nustatyta tvarka privalo atlyginti aplinkai padarytą žalą.

Draudimai ir apribojimai

Draudžiama surinktus (sugrėbtus) augalus, jų dalis ar krūvas deginti miškų gaisrams kilti palankiomis dienomis, tai yra esant IV–V klasės miškų gaisringumui (šias sąlygas nustato Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, jas skelbia žiniasklaida).

Draudžiama surinktus (sugrėbtus) augalus, jų dalis ar krūvas deginti miške, aukštapelkėse, durpingose vietose ar vietovėse, esančiose arčiau kaip 50 metrų nuo miško, aukštapelkės ar durpingos vietos, taip pat miestuose ir miesteliuose (išskyrus laužų kūrenimą laužų kūrenimui nustatytose vietose).

Draudžiama kartu (ar atskirai) su surinktais (sugrėbtais) augalais ar jų dalimis deginti bet kokias buitines, pramonines ir kitas atliekas, išskyrus atvejus, kai deginama mediena neapdorota jokiomis cheminėmis medžiagomis (dažais, lakais, klijais, impregnuojančiomis medžiagomis ir t. t.).

Kai sugrėbtų (surinktų) augalų, jų dalių vieno deginimo metu deginamas kiekis viršija 5 m3 tūrio arba deginama iškart keliose vietose, apie deginimo vietą ir laiką ne vėliau kaip prieš 1 valandą telefonu privaloma pranešti artimiausiam Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos padaliniui ir (ar) atitinkamos miškų urėdijos padaliniui (girininkijai).

Draudžiama deginti ražienas, taip pat nenupjautą ir nesurinktą (nesugrėbtą) žolę, nendres, javus ir kitas žemės ūkio kultūras, taip pat nenupjautus ar nenukirstus sumedėjusius augalus, išskyrus laukinių augalų deginimo atvejus, numatytus Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymo nustatyta tvarka patvirtintuose gamtotvarkos planuose.

Atsakomybė

Už aplinkos apsaugos reikalavimų pažeidimus deginant sausą žolę, nendres, javus, nukritusius medžių lapus, šiaudus, laukininkystės ir daržininkystės atliekas atsakomybė taikoma pagal Administracinių nusižengimų kodekso 286 straipsnį.

Ką daryti pastebėjus pievų gaisrą?

Pamačius degančią žolę, nepraeikite pro šalį – mažą gaisrą bandykite gesinti patys ir jei manote, kad su ugnimi nepavyks lengvai susidoroti, nedelsiant skambinkite telefonu – 112, o jei dėl gaisro kyla pavojus artimiausiam miškui, praneškite miškų urėdijos padaliniui (girininkijai).

Kazlų Rūdos savivaldybės informacija.