Pradžia
lt
en

COVID-19 ligos situacijos apžvalga

COVID-19 ligos situacijos apžvalga

COVID-19 ligos situacijos apžvalga

Sergamumas. Statistikos departamento duomenimis, pirmadieni Kazlų Rūdos savivaldybėje nefiksuota naujų užsikrėtimo atvejų. Savaitinis užsikrėtimų pokytis -45,8 proc. Atvejų skaičius, 100 tūkst. gyventojų šalyje tenkantis per 14 dienų periodą,  yra 314,2 atvejo, o Kazlų Rūdos savivaldybė yra 29-oje vietoje tarp savivaldybių, kuriuose fiksuojamas didžiausias sergamumas. Blogiausioje padėtyje yra Neringoje, o geriausiai ir toliau laikosi Varėnos rajonas. Kazlų Rūdos savivaldybėje sergančiųjų skaičius per savaitę sumažėjo nuo 10 iki 0. Į ligoninę dėl SARS-CoV-2 ligos per parą  šalyje paguldyti 1 žmogus, dabar tokių iš viso yra 160, iš jų 13 gydomi reanimacijos skyriuose.

Vakcinacija.  Kazlų Rūdoje iš viso paskiepyti 7392 gyventojai. Dalinai – 269, pilnai – 3678, pakartotinai – 3445.  Savivaldybės vakcinacijos rodiklis yra 67,5 proc.  Vakcinaciją nuo COVID-19 vykdo gydymo įstaigos. Gyventojai, norintys vakcinuotis stiprinančiąją dozę, turi registruotis internetu arba kreiptis į savo gydymo įstaigą. Registracija internetu vyksta svetainėje Koronastop.lt, prisijungus per Elektroninius valdžios vartus. Užregistruoti galima ir kitą asmenį, pavyzdžiui, šeimos narį, – tokiu atveju prisijungus savo vardu reikės įvesti registruojamo paciento asmens kodą.

Atkreipiamas dėmesys, kad skiriasi pirmos ir antros sustiprinančiųjų dozių skyrimo algoritmai. Jeigu žmogus yra pasiskiepijęs tik pagal pirminę vakcinacijos schemą, pirma sustiprinančioji dozė būtų skiriama praėjus 6 mėnesiams nuo paskutinės dozės arba 6 mėnesiams – nuo persirgimo. Antra sustiprinančioji dozė skiriama praėjus 6 mėnesiams nuo pirmosios sustiprinančiosios arba 9 mėnesiams – po persirgimo. Rizikos grupėms priklausantiems asmenims šie terminai gali būti trumpesni, todėl rekomenduojama konsultuotis su gydytoju.

Rizikos grupėms priklausantiems asmenims rekomenduojama vienu metu pasiskiepyti nuo COVID-19, gripo ir pneumokokinės infekcijos. Tą galima padaryti vienu metu. Dėl skiepų rekomenduojama individualiai pasitarti su savo šeimos gydytoju.

Gyventojai pirma arba antra sustiprinančiąja doze skiepijami tuo metu asmens sveikatos priežiūros įstaigose turimomis vakcinomis, tačiau visos patvirtintos adaptuotos vakcinos, anot ministerijos, yra tinkamos gyventojų vakcinacijai sustiprinančiąja doze.

Testavimas. Jeigu susirgusio žmogaus artimoje aplinkoje yra patvirtintas COVID-19 ligos atvejis arba jeigu asmuo gauna teigiamą parduotuvėje arba vaistinėje įsigyto savikontrolės greitojo antigeno testo rezultatą, šeimos gydytojas galės patvirtinti COVID-19 ligos diagnozę, nekviesdamas paciento atvykti į polikliniką. Tokiu atveju būtina susisiekti su šeimos gydytoju.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad savikontrolės greitojo antigeno testo pagrindu negalės būti išduodamas ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas. Norėdami gauti šį dokumentą, gyventojai ligos patvirtinimui turės gauti gydytojo siuntimą ir atvykti ištyrimui į gydymo įstaigą profesionaliam naudojimui skirtu greituoju antigeno testu.

COVID-19 ligos valdymas. COVID-19 ligą integravus į bendrą per orą plintančių užkrečiamųjų ligų valdymo sistemą, šios ligos rodikliai buvo įtraukti į epidemijų skelbimo kriterijus, o savivaldybėms suteikta galimybė operatyviai ir lanksčiai reaguoti į epidemiologinę situaciją.

Savivaldybės, pasiekusios nustatytą suminį gripo, COVID-19 ligos ir ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sergamumo rodiklį (1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų per savaitę), galės paskelbti epidemiją savo teritorijoje ir imtis infekcijų plitimą ribojančių priemonių: laikinai riboti masinius renginius (juos atšaukti arba riboti dalyvių skaičių), organizuoti nuotolinį ugdymą klasei, srautui arba visai mokyklai, jeigu joje stebimas intensyvus COVID-19 ligos, gripo ar kitų  ūmių virusinių kvėpavimo takų infekcijų plitimas, rekomenduoti nuotolinį darbą viešajam ir privačiam sektoriui, stiprinti infekcijos plitimo valdymą gydymo ir socialinės globos įstaigose, stiprinti rekomendacijas dėl bendrųjų, jau visiems žinomų infekcijos plitimo priemonių taikymo ir kt.

Visoje šalyje stipriai išaugus sergamumui ar ligonių lovų užimtumui ir pasiekus nustatytus rodiklių kriterijus epidemija galės būti skelbiama visoje Lietuvos teritorijoje – tokį sprendimą gali priimti sveikatos apsaugos ministras arba jo įgaliotas asmuo.