Švęskime saugiai
![Švęskime saugiai](/data/public/thumbnails/2022/12/resize_600x600_d1_celebration-4666137_960_720.jpg)
Artėja gražiausios metų šventės - Šv. Kalėdos ir Naujieji metai. Vieni jas švenčia namuose, kiti lankosi masiniuose renginiuose ar vyksta į keliones. Turime daugybę galimybių švęsti ir linksmintis, tačiau privalome pasirūpinti savo ir artimųjų saugumu.
Jeigu liekate namuose pasirūpinkite, kad būstas būtu saugus.
Namuose slypi daug pavojų. Neretai per išsiblaškymą žmonės pamiršta, kad reikia išjungti elektros prietaisus, užgesinti nuorūką... Labai dažnai gaisrus sukelia ir juose žūsta neatsargiai rūkantys.
Primename!
Atsargiai naudokitės elektros prietaisais: jie turi būti tinkami eksploatuojami, saugūs sprogimo ir gaisro atžvilgiu, nenaudokite netvarkingų elektros saugiklių, kištukinių lizdų, kištukų, jungiklių ir savadarbių elektros įrenginių. Į kištukinius lizdus nejunkite elektros prietaisus, kurie viršija leistiną galią. Mobiliuosius telefonus ir kitus, elektra įkraunamus prietaisus, įkraukite pasidėję juos ant nedegaus paviršiaus, nepalikite jų krautis per naktį. Pastebėjus elektros tinklų ir įrenginių gedimus, sukeliančius kibirkščiavimą, kabelių, laidų ir variklių kaitimą, būtina juos nedelsiant išjungti ir pašalinti gedimus.
Žvakės – romantiška, bet pavojinga
Deganti žvakė – tai atvira ugnis. Žvakės sukuria ypatingą nuotaiką, tačiau jos gali sukelti ir gaisrus. Todėl svarbu parinkti joms tinkamą vietą. Tokią, kad degančios žvakės niekam nekliudytų, kad prie jų neprieitų namuose esantys mažyliai ar naminiai gyvūnai. Nepatariama statyti žvakių ant palangės, prie užuolaidų, nes skersvėjis gali įpūsti liepsną, o prie jos prisilietusi besiplaikstanti užuolaida tikrai užsidegs... Jokiu būdu nepuošti jomis kalėdinės eglutės! Žvakės turi stovėti sunkiose, stabiliose žvakidėse, kad šalia nebūtų degių medžiagų.
Jei degančiomis žvakėmis puošiamas šventinis stalas, reikėtų pasirūpinti, kad per jas nebūtų ko nors siekiama – gali užsidegti prie stalo sėdinčiųjų drabužiai ar plaukai. Puošiant stalą dera žinoti, kad dirbtinės gėlės, kaspinai apie žvakę taip pat gali sukelti gaisrą. Deganti žvakė skleidžia didelį karštį, todėl virš jos turėtų būti bent 1 m tarpas. Pastatytos lentynose ar po stalu jos tikrai sukels gaisrą. Negalima statyti daug žvakių vienoje vietoje. Tarp dviejų degančių žvakių turi būti bent 10 cm atstumas. Degančių žvakių negalima judinti, o prieš perkeliant jas į kitą vietą būtina užgesinti. Svarbu prižiūrėti, kad į karštą vašką neprikristų degių medžiagų, pavyzdžiui, degtukų nuolaužų... Svarbiausia – nepalikti degančios žvakės be priežiūros, o išeinant iš kambario ją užpūsti.
Nepamirškite ir paties svarbiausio švenčių simbolio – Kalėdų eglutės
Eglę statykite ant tvirto pagrindo, atokiai nuo durų, kad ji netrukdytų išeiti iš patalpos.
Eglės iliuminacija ir apšvietimas turi būti įrengtas laikantis Bendrųjų priešgaisrinės saugos reikalavimų.
Draudžiama egles puošti degiomis medžiagomis, žvakutėmis ir bengališkosiomis ugnimis.
Jeigu išvykstate iš namų
Prieš išvykdami iš namų nepamirškite išjungti iš elektros tinklo elektros prietaisus, nepalikite perkaitintos ar besikūrenančios krosnies, patikrinkite ar išjungtos dujos. Taip pat pasirūpinkite, kad balkone nebūtu prikrauta degių daiktų (laikraščių, rūbų, šiukšlių, kilimėlių) jie gali užsidegti nuo įskridusio fejerverko, ar numestos nuorūkos. Uždarykite visų kambarių duris ir langus.
Saugiai praleiskime šventes
Eidami į masinius renginius, išsiimkite iš kišenių aštrius daiktus. Patariame neryšėti kaklaraiščio, šalikėlio, skarelės, neavėti avalynės aukštais kulnais. Pastate atkreipkite dėmesį į evakuacijos kryptį rodančius ženklus, siekiant jais rasite išėjimą iš pastato.
Nestovėkite arti scenos, rungtynių aikštės, nes kilus gaisrui, prasidėjus riaušėms ar muštynėms iš šios vietos būtų nelengva pasitraukti.
Įsidėmėkite: masinių renginių metu pavojinga būti šalia policininkų ir apsaugos darbuotojų, nes agresyviai nusiteikusi minia dažnai savo agresiją nukreipia į specialiųjų tarnybų pareigūnus.
Nesiartinkite prie neblaivių ar nuo narkotikų apsvaigusių žmonių, nes jų elgesys ekstremaliųjų įvykių metu gali būti neprognozuojamas.
Kilus gaisrui, laikykitės saugaus atstumo skubėdami pro stiklines pertvaras ar stendus. Spūsties metu galite būti prispausti prie sienų ar pertvarų ir patirti sunkių traumų.
Nepatartina eiti prieš minią. Jeigu į ją patekote, venkite atsidurti jos centre. Minioje nebandykite kabintis į kelyje pasitaikančius daiktus. Nepamirškite, kad minioje didesnė tikimybė ne suklupti, o būti suspaustam. Spūsties metu sulenktas rankas reikia prispausti prie krūtinės. Tai padės palengvinti kvėpavimą ir apsaugoti save nuo suspaudimo.
Linksmų bei saugių švenčių Jums linki Marijampolės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba.