KAZLŲ RŪDOS SAVIVALDYBĖ
Į pradžią El.paštas Svetainės žemelapis
Neįgaliųjų pasirinktys

KAZLŲ RŪDOS
SAVIVALDYBĖ


Biudžetinė įstaiga,
Atgimimo g. 12,
LT-69443
Kazlų Rūda 
Tel./faks.(8 343) 95 276,
el. p. priimamasis@kazluruda.lt
Duomenys kaupiami ir
saugomi Juridinių asmenų
registre, kodas 188777932

Struktūra ir kontaktai Teisinė informacija Veiklos sritys Korupcijos prevencija Administracinė informacija Paslaugos Nuorodos
Navigacija

Apklausa
Kaip vertinate naują Kazlų Rūdos savivaldybės administracijos internetinę svetainę?
Teigiamai
Neigiamai
Balsų: 3307 žmonių

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


< Skelbimai >
   2017-04-21
TU GALI PASIRINKTI!

Vis dažniau minime žalingus įpročius ir būdus kaip jų išvengti, tačiau vienas iš žalingų įpročių Lietuvoje yra itin paplitęs. Pagal alkoholio vartojimo kiekius, mūsų maža šalis yra viena iš pirmųjų Europoje, skaičiai iš tikrųjų gąsdinantys - 2015 m. vienam 15 metų ir vyresniam šalies gyventojui teko 14 litrų suvartoto absoliutaus alkoholio, remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis. Baisi žinia ta, kad alkoholio paragauja vis jaunesnio amžiaus žmonės. Atlikto tyrimo duomenimis Lietuvoje 8,6 proc. vaikinų ir 6,9 proc. merginų prisipažino per pastarąsias 30 dienų 10 ir daugiau kartų vartoję alkoholį. Kas paskatino jaunus žmones griebtis alkoholio? Atsakymai yra keli, dažnas iš jų - girtaujantys šeimos nariai, be to pabandyti alkoholio dažniau linkę žemą savivertę ar psichologinių problemų turintys vaikai ir paaugliai. Svarbus yra mūsų šalies kultūrinis veiksnys, dėl kurio dažna šventė ar viešas renginys yra neįsivaizduojamas be alkoholinių gėrimų, vis matoma alkoholinių gėrimų reklama televizijoje ar gatvių stenduose veikia jauno žmogaus smegenis, programuodama jas pabandyti šio naujo skonio, kvapo ar išvaizdos gėrimo. Tačiau už visų šių gražių reklamų slepiasi tas pats - nuodas, kuris itin stipriai neigiamai veikia kiekvieno žmogaus organizmą, o ypač smalsaus jaunuolio, kuris pirmą kartą beragaudamas alkoholio gali pakenkti sau negrįžtamai. Pradėkime nuo to, kad jauno žmogaus organizmas vis dar vystosi, todėl jį alkoholis veikia žymiai stipriau nei suaugusįjį, net ir mažas alkoholio kiekis veikia smegenis, gali pablogėti atmintis ir mąstymas, neigiamai veikiami hormonai, dėl to gali sutrikti augimas ir endokrininė sistema, žinoma, pažeidžiamos kepenys. Tačiau visų pirma pasireiškia trumpalaikės alkoholio vartojimo pasekmės - iškreiptas regėjimas, suprastėjusi nuovoka, nekoordinuoti kūno judesiai, dėl kurių padidėja nelaimingų įvykių, nesaugių lytinių santykių tikimybė, tyrimų duomenimis, žmogaus suvartojusio vos 5 gramus gryno alkoholio, gebėjimas orientuotis pablogėja nuo 20 iki 50 proc., kalba tampa nerišli, kankina nemalonūs jausmai ir potyriai kitą dieną, vadinami pagiriomis. Ar tikrai verta alinti savo organizmą vartojant alkoholį? Kelios netikro linksmumo minutės ar valandos, kurias Jūs, galbūt, susikursite apsvaigęs nuo alkoholio nepadarys Jūsų gyvenimo geresniu ir neišspręs esamų problemų ar nesėkmių.

Valstybės vadovai stebėdami prastą mūsų šalies situaciją susijusią su alkoholinių gėrimų vartojimu ėmėsi šiokių tokių veiksmų, tai alkoholinių gėrimų kainos kėlimas, mažiausio amžiaus kada galima legaliai nusipirkti alkoholio padidinimas, alkoholio reklamos mažinimas. Taip pat vykdomos prevencinės programos mokyklose ir šeimose. Žinoma, sprendžiant tokią didelę problemą yra labai svarbus žmonių bendradarbiavimas ir įvairių sektorių veikimas kartu. Tačiau visų pirma svarbiausia kiekvienam iš mūsų atsakyti į klausimą - „Ar man yra reikalingas alkoholis?" Jei atsakymas - taip, išnagrinėti savo susikurtas priežastis, kodėl jis Jums yra tariamai reikalingas. Kiekvienai priežasčiai, kurią susikūrėte tikrai rasite sprendimą nesusijusį su alkoholio vartojimu, tik tam reikia skirti noro ir laiko.

Higienos instituto duomenimis 2015 m. dėl alkoholio vartojimo mirė 732 žmonės. Netgi vieną karta pabandžius alkoholio paaugliui gali iškilti problemų. Tai nutinka dėl to, kad paauglys vis dar auga ir vystosi. Paauglių kūnai, mintys ir jausmai vis dar bręsta, todėl yra labai jautrūs greitam alkoholio poveikiui. Laisvalaikiu veikime tai, kas mus domina, veiklos alternatyvų yra labai daug: žaisti įvairius žaidimus su draugais, lankyti įdomias vietas, mokytis naujų įgūdžių (kalbų, gaminti ar pan.), sportuoti, skaityti ar tiesiog bendrauti su kitais žmonėmis, nei vienai šiai veiklai nereikalingas alkoholis. Nėra alkoholio vartojimo rekomendacijų, kurios bent kažkiek būtų naudingos žmogaus organizmui. Ugdykime savo mąstyseną ir suvokimą puoselėdami savo kūną ir saugodami organizmą, atraskime veiklų ir naujų pomėgių, kurie džiugintų ir teiktų malonumą.

Naudota literatūra:

1. Lithuanian National Tobacco and Alcohol Control Coalition, Baltic Tobacco and Alcohol Control Coalition. 2013. Žalingo alkoholio vartojimo mažinimas Europoje - veiklos planas 2012-2020. 53 p.

2. R. Naujokaitytė, Korpivaara S. 2016. New Alcoholic Drinks Discounting Policy in Lithuania Will Benefit Only The Big Players. http://blog.euromonitor.com/2016/05/new-alcoholic-drinks-discounting-policy-in-lithuania-will-benefit-only-the-big-players.html

3. D. Jurgaitienė, B. Strukčinskienė, D. Šopagienė. 2015. Klaipėdos miesto mokinių požiūris į alkoholio vartojimo problemą ir prevencijos galimybės mokykloje. „Visuomenės sveikata" Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakultetas. 6 p.

4. Šiaurės vakarų alkoholio forumas kartu su Sveikatos priežiūros skyriumi. 2008 Straight Talk Vadovas tėvams apie paauglių alkoholio vartojimą. 36 p.

5. I. Tamutienė. 2010. Įrodymais grįstos alkoholio vartojimo reguliavimo politikospriemonės ir jų taikomumas Lietuvoje. Viešoji politika ir administravimas. ISSN 2029-2872. 103-114 p.

6. L. Varžinskienė. 2010. Vaikų alkoholizmas: priežastys, pasekmės ir prevencijos gairės. Socialinis darbas. Patirtis ir metodai. ISSN 2029-0470

7. http://ntakd.lrv.lt/lt/statistika-ir-tyrimai/alkoholio-vartojimas-ir-padariniai

8. https://osp.stat.gov.lt/informaciniai-pranesimai?eventId=93819

9. http://smlpc.lt/media/file/Skyriu_info/Naudingi_patarimai/Alkoholio_vartojimo_padariniai.pdf

10. https://www.healthpromotion.ie/hp-files/docs/HPM00402LT.pdf

 

Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuras


Atgal Spausdinimo versija Archyvas

Mero veikla
Vytautas Kanevičius Kazlų Rūdos savivaldybės meras
 

Vytautas Kanevičius
Kazlų Rūdos savivaldybės meras

Apklausos

Naujienų
prenumerata
TARYBOS POSĖDŽIAI
TIESIOGINĖ POSĖDŽIŲ TRANSLIACIJA
TARYBOS POSĖDŽIŲ
GARSO ARCHYVAS

Prisijungimas

 

 

EISMO TVARKARAŠČIAI
RENGINIAI
AR ŽINOTE KUR KREIPTIS ATSITIKUS NELAIMEI?
UAB "KAZLŲ RŪDOS KOMUNALININKAS"
INDIVIDUALIOS VANDENS TIEKIMO ĮMONĖS
KAZLŲ RŪDOS SAVIVALDYBĖS PRIEŠGAISRINĖ TARNYBA
UAB "KAZLŲ RŪDOS ŠILUMOS TINKLAI"
SENIŪNAITIJOS

 
 
© KAZLŲ RUDOS SAVIVALDYBĖ. VISOS TEISĖS SAUGOMOSSPRENDIMAS: IDAMAS, NAUDOJAMA SMARTWEB SISTEMA